Santuoka yra tradicinis šeimos pagrindas, tad jos iširimas dažniausiai reiškia ir šeimos iširimą. Todėl pripažįstamas tiek viešasis, tiek privatus interesas išsaugoti santuoką, kiek šitai įmanoma. LR Civiliniame kodekse (toliau – LR CK) nurodyti išsamūs skyrybų pagrindai ir tvarka:
♦ vieno iš sutuoktinių mirtis, t.y. skyrybos ne sutuoktinių valia, o dėl objektyvių priežasčių;
♦ skyrybos, t. y. santuokos nutraukimas abiejų ar vieno sutuoktinio valia.
LR CK yra numatyti trys galimi santuokos nutraukimo atvejai:
♦ bendru abiejų sutuoktinių sutikimu;
♦ vieno sutuoktinio prašymu;
♦ vieno sutuoktinio prašymu dėl kito sutuoktinio kaltės.
Taigi LR CK skiriama „kalta“ ir „nekalta“ ištuoka, t.y. skyrybos esant vieno ar abiejų sutuoktinių kaltei dėl santuokos iširimo ir skyrybos nesant tokios kaltės, ir atitinkamai nustatomi skirtingi santuokos nutraukimo padariniai, atsižvelgiant į tai, buvo ar ne kito sutuoktinio kaltė dėl santuokos nutraukimo.
Be to, LR CK numatyta, kad santuoka tiek abiejų, tiek vieno iš sutuoktinių valia gali būti nutraukta tik teismine tvarka.
Svarbu žinoti, kad teisinių padarinių sukelia tik pagal įstatymą įformintas santuokos nutraukimas. Todėl faktinis santuokinių santykių nutrūkimas, neįforminus skyrybų teismo tvarka, teisinių padarinių nesukelia. Tačiau tam tikrais atvejais į faktinį santuokinių santykių nutrūkimo momentą gali būti atsižvelgiama. Pavyzdžiui, pagal LR CK 3.127 str. 2 d. gali būtu dalijamas tik turtas, kuris buvo bendrai įgytas gyvenant šeimos gyvenimą. Atitinkamai turtas, kiekvieno sutuoktinio įgytas po to, kai faktiškai nutrūko jų santuokiniai santykiai, nebebus pripažįstamas jų bendrąja jungtine nuosavybe.
Santuoka laikoma nutraukta nuo teismo sprendimo ją nutraukti įsiteisėjimo dienos. Teismo sprendimas įsiteisėja per trisdešimt dienų nuo priėmimo, jeigu nėra apskųstas apeliacine tvarka. Apskųstas apeliacine tvarka, teismo sprendimas, jeigu nėra panaikinamas, įsiteisėja apeliacine tvarka išnagrinėjus bylą. Santuokos nutraukimo momentas turi svarbią teisinę reikšmę, nes su juo siejamas turtinių ir asmeninių neturtinių sutuoktinių tarpusavio santykių pasibaigimas. Tik išsiskyrę buvę sutuoktiniai gali sudaryti naują ar įregistruoti partnerystę ir panašiai.
Visi susiduriame su itin spačiu kainu augimu. Todėl siūlome
NEMOKAMĄ konsultaciją.
Šį mėnesį net 3 valdandas kiekvieną savaitę konsultuojame NEMOKAMAI. Jei norite trumpos, aiškios ir NEMOKAMOS konsultacijos, paskubėkite rezervuoti laiką ir būtinai pažymėkite, kad norite nemokamos konsultacijos. Vietų nedaug, tad paskubėkite.
Domina teisinės paslaugos?
Palikite kontaktus ir mes susisieksime su Jumis per 12 darbo valandų.